Urząd Miasta w Piławie Górnej

szukaj >

 

ZARZĄDZENIE  Nr  64/2010

BURMISTRZA PIŁAWY GÓRNEJ

z dnia  10 czerwca 2010 roku

w sprawie organizacyjnego przygotowania działań zarządzania  kryzysowego oraz zasad planowania i wdrażania Planu Zarządzania Kryzysowego.

Na podstawie art. 19 ust 1 w związku z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 26   kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym ( Dz. U. Nr 89, poz. 590,z późn. zm.), zarządza się co następuje:

§1

 

1.   Wdrażam „Plan Zarządzania Kryzysowego określający organy właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego oraz ich zadania i zasady działania  w tej dziedzinie.

2.   Ustalam przedsięwzięcia niezbędne do organizacyjnego przygotowania działań
zarządzania kryzysowego oraz zasad wdrażania „Planu Zarządzania  Kryzysowego
w celu zapewnienia właściwej koordynacji działań służb, instytucji i organizacji oraz   współpracy z  sąsiednimi  gminami  i szczeblem powiatowym w zakresie zarządzania kryzysowego.

§2

Użyte w zarządzeniu określenia należy rozumieć następująco:

     Stany nadzwyczajny - stany określone w Konstytucji RP i właściwych ustawach
szczególnych;

     Sytuacja kryzysowa – należy przez to rozumieć sytuację wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków.

    Reagowanie kryzysowe - koordynacja działań organów władzy administracji
ogólnej w sytuacji powstania zagrożenia prowadzącego bezpośrednio do kryzysu,
oraz w czasie jego trwania, zmierzająca do minimalizacji strat materialnych i ludzkich
oraz przywracania porządku publicznego;

  Zarządzanie kryzysowe – to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do podejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej.

    Organizator działań reagowania kryzysowego - kierownik jednostki organizacyjnej, odpowiedzialny za reagowanie w przypadku wystąpienia konkretnego zagrożenia;

    Instytucja wiodąca- organizator działań reagowania kryzysowego.

    Instytucje wspierające - współuczestnicy działań reagowania kryzysowego
odpowiedzialni za wsparcie w działaniach instytucji wiodących.

    Plan operacyjny - podstawowy dokument organizatora działań ratowniczych

(reagowania kryzysowego), określający jego obowiązki, organizację działań, zasoby sił i środków oraz zasoby podległości, współdziałania i koordynacji wykonywanych zadań w warunkach kryzysu.

  Plan działania - podstawowy dokument instytucji pomocniczej określający strukturę organizacyjną, procedury działania , zadania wykonywane zgodnie z potrzebami instytucji wiodącej oraz zadania dla personelu na wypadek sytuacji kryzysowej.

  Siatka bezpieczeństwa - tabela kompetencyjna ustalająca zakres współdziałania
gminnych jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych w zależności od
zagrożenia.

§3

1.  Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na tremie Miasta jest Burmistrz Piławy Górnej, który kieruje działaniami związanymi z monitorowaniem,
planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożenia na terenie gminy.

2.           Organem pomocniczym Burmistrza   w zapewnieniu wykonywania zadań zarządzania
kryzysowego na terenie Miasta, wynikających z ustawy o zarządzaniu
kryzysowym, jest Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego głównym zadaniem jest:

 

a)    ocena występujących i potencjalnych zagrożeń  mogących mieć wpływ na
bezpieczeństwo publiczne i prognozowanie tych zagrożeń;

b)   przygotowanie propozycji działań i przedstawienie Burmistrzowi wniosków dotyczących
wykonywania, zmiany lub zaniechania działań ujętych w gminnym planie zarządzania
kryzysowego.

§4

 

Plan  Zarządzania  Kryzysowego wprowadza się do realizacji w przypadku powstania zagrożeń i zdarzeń kryzysowych na terenie gminy, zgodnie z Procedurami reagowania kryzysowego

będącymi załącznikiem do planu.

§5

 

  Decyzję o uruchomieniu działań reagowania kryzysowego na szczeblu gminy podejmuje Burmistrz, który zgodnie z ustalonymi kompetencjami - siatką bezpieczeństwa, wyznacza organizatora działań odpowiedzialnego za reagowanie w przypadku powstania zdarzeń,

 oraz informuje o zaistniałym zagrożeniu lub zdarzeniu, organ działający na niższym i wyższym poziomie zarządzania kryzysowego.

       W celu zapewnienia właściwego wykonania zadań oraz zapewnienia doradztwa specjalistycznego związanego ze ściśle określonym rodzajem zagrożenia organizator działań,  może powoływać zespoły problemowe i ekspertów na potrzeby Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

§6

 

     Organizatorzy działań reagowania kryzysowego na terenie gminy uwzględniają w swoich planach operacyjnych zadania jednostek wspierających, wyznaczonych do wsparcia działań, zgodnie z siatką bezpieczeństwa.

     Organizatorzy działań, zobowiązani są do pełnej realizacji zadań ujętych w Planie Zarządzania Kryzysowego oraz swoich planach operacyjnych.

    Kierownicy jednostek wspierających zobowiązani są do pełnej realizacji zadań specjalistycznych, zgodnych z kompetencjami ujętych w planach operacyjnych organizatorów działań reagowania kryzysowego oraz w swoich planach działania.

§7

W przypadku reagowania gminy na zdarzenia kryzysowe o bardzo dużej skali należy zwracać się o pomoc - zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami w tym zakresie – oraz do organów wyższego szczebla.

§8

Plan Zarządzania  Kryzysowego podlega aktualizacji raz na dwa lata, oraz każdorazowo przy większych zmianach, szczególnie związanych ze zmianą kompetencyjną jednostek wiodących.

§9

Inspektora ds. obronnych i obrony cywilnej  czynię odpowiedzialnym za wdrażanie Planu Zarządzania  Kryzysowego, jego aktualizację oraz udostępnieni organizatorom działań reagowania kryzysowego oraz jednostkom współdziałającym.

§ 10

 

Traci moc zarządzenie Nr 13/2009 z dnia 18 lutego 2009 roku w sprawie organizacyjnego przygotowania działań reagowania kryzysowego oraz zasad planowania i wdrażania Planu Reagowania Kryzysowego.

 

§11 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


 

Biuletyn Informacji Publicznej administrator: Marcin Rybicki

Osoba odpowiedzialna za treść:
Data modyfikacji: 2010/06/11 12:45:19
Redaktor: Marcin Rybicki